Örnek Yetiştirici Kaymakam Gürel’i Ziyaret Etti

 

     Serbest Muhasebecilik yapan ve Tavas’ta son yıllarda Pepino, Yaprak Mantarı, İnka eriği (altın çilek) gibi egzotik meyveler yetiştiren örnek yetiştirici Mustafa Kısaoğlu Kaymakam Muhittin Gürel’i makamında ziyaret etti. Yetiştirdiği İnka Eriği (altın çilek) Kaymakam Muhittin Gürel’e tanıtan kısaoğlu daha önce Tavas’ta ilk defa Pepino, Yaprak mantarı gibi egzotik meyveler ürettiğini ve Denizli genelinde bu meyvelerin tanıtılmasında yardımcı olduğunu ve geçen yıl devam ettiği İnka Eriği (altın çilek) katma değeri yüksek kar marjı üreticilert için çok avantajlı bir meyve olduğunu ve daha önce kilosu 150 TL olan İnka eriğinin 10-15 TL’ye düşmesine rağmen çok karlı bir yatırım olduğunu söyledi.

Kaymakam Muhittin Gürel ise, Tavas Yöresinde tütün üretiminin bir alışkanlık hale geldiğini ve üreticilerin alternatif ürünlere geçmesi gerektiğini belirterek, Bu tür teşebbüslerde bulunan üreticilere Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan destek olunabileceğini belirtti.

      Daha sonra Mustafa Kısaoğlu, Kaymakam Gürel’e İnka Eriği verdi. 

 

inka eriği: Orta Amerika ve Güney Amerikanın doğusunda doğal olarak yetişen küçük bir meyvedir. Bugün Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde kültürü yapılmaktadır.İnka eriği çok yıllık ufak çalı formundadır. Kışın don olan yörelerde tek yıllık olarak yetiştirilir. Çabuk çimlenip büyüyen ve meyve yapan bir bitki olduğundan, ilkbahar başı çimlendirilen tohumlarından aynı yıl yazın meyve vermeye başlar.Don oluncaya kadar meyve vermeye devam eder. Meyveleri bilye büyüklüğünde yuvarlak ve dıştan ince zar şeklinde bir muhafaza ile örtülmüştür. Meyveler vitaminden zengindir, hoş bir kokusu vardır. Ham meyveler ekşidir, güneşte olgunlaştığında sarı turuncu renge dönerler ve tatlanırlar. Meyveleri doğrudan yendiği gibi, meyve salatalarına, dondurmaya, kek ve pastalara konulmakta ve reçeli yapılmaktadır.Kolombia da, idrar söktürücü ve astım hastalığında kullanılmaktadır.Phsalis, ortası kahverengi olan sarı çiçeklere sahip bir bitkidir. Aynı ismi taşıyan meyvesi ise olgunlaştıktan sonra sarımtrak rengini almaktadır.
faydaları:

 Phsalis'in, içerdiği keroten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler.

Nasıl ve Nerede Kullanacağız? İçerisindeki meyveyi ham olarak yiyebilirsiniz. Dekorasyon için kullanabileceğiniz gibi, meyve salatalarınıza ilave edebilir ya da reçelini yapabilirsiniz. Ayrıca çikolatayla mükemmel bir birliktelik sağlamaktadır.

   Güney Amerika'da deri, şeker, kalp, verem ve idrar yolu hastalıklarında halk tarafından tedavi amacıyla sıkça başvurulan bir bitkidir. Güvey fenerinin sadece meyveleri değil aynı zamanda kökleri ve yeşil kısımları da bazı ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Bitkinin köklerinde ve yeşil kısmında 8 ayrı alkoloid bulunur. Elde edilen alkoloidler, bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmak üzere sanayide değerlendirilirler. 100 gr’ında % 6 oranında şeker ihtiva eden meyvede, C vitamini portakaldan daha fazladır. Potasyum içeriği bakımından en zengin meyvedir.Yine önemli miktarlarda karoten (Vitamin A 9 ) ve vitamin B içerir. Özellikle daha olgun meyvelerin daha yüksek miktarlarda beta karoten konsantrasyonu ihtiva
ettiği bilinmektedir. Besin değerlerinin çok yüksek olması dolayısıyla özellikle okul öncesi çocukların beslenmesinde tavsiye edilir.Bol idrar söktürür, kandaki ürik asidi atar. Böylece Gut ve Romatizmaya çok fayda verir.Ürat ve oksalat taşlarını parçalayıp döker. Karındaki suyu boşaltır.Karaciğer şişliğini giderir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

saline solution